• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Nepal-Gezi-Rehberi-Nepal-Travel-Guide/154864251283950?fref=ts
NEPAL & TİBET
NEPAL'DE EVLENDİK
HİMALAYALAR'DA YÜRÜYÜŞ


NEPAL HOLİ FESTİVALİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam113
Toplam Ziyaret295197

KATMANDU

KATMANDU GEZİ REHBERİ

Deniz seviyesinden yaklaşık 1355 metre yükseklikteki bir şehirdir. Katmandu şehir merkezinde 822.930 kişi, Katmandu çevresinde 1.442.771 kişi yaşamaktadır.

Katmandu’nun tarihi, Katmandu Vadisi'nin gerçek yerlileri Newari topluluğunun tarihidir. Yazılı tarih M.Ö. 7. yüzyıla, Kiratis'e uzanır. Fakat Katmandu’nun keşfediliş tarihi M.S. 12 yüzyılda Mallalar zamanındadır.

Orijinal adı Kantipur'dur. Durbar Meydanı yapıldıktan sonra buraya Kaasthamandap (tahta sığınaklarla kaplı şehir) adı verilmiş. Tüm tapınaklar Malla döneminde yapılmıştır. Gerçekte Katmandu 14. yüzyıla kadar vadide bağımsız bir şehirken, 14. yüzyılda Bhaktapur kralının hakimiyeti altına girmiştir. 15. yüzyılda ayrı krallıklara bölünmüştür; Patan, Katmandu ve Bhaktapur. Yüzyıllar boyunca bu üç şehir krallık arasında savaşlar sürmüş ve 1680 yılında Prithvi Narayan Şah yönetiminde Gorkha kraliyetinin hakimiyeti
altına girmişleridir. Şah tüm ülkeyi birleştirmiş ve Katmandu’yu başkent yapmıştır.

Katmandu Vadisi'nde UNESCO Dünya Mirası olan kapsamında 7 farklı tapınak bölgesi vardır; şehrin merkezleri, Katmandu’daki Hanuman Dhoka, Patan ve Bhaktapur, iki önemli Budist tapınağı olan Swayambunath ve Boudnath, iki önemli Hindu tapınağı Pashupatinath Tapınağı ve Chandu Narayan Tapınağı. 2003 yılından beri bu alanlardaki yapıların orjinalliğinin bozulması ve tahrip olması nedeniyle dünya mirası statüsünde “tehlikede” olarak değerlendirilmektedir.

Katmandu batılı turistler için 1960'lı yıllardan itibaren çok popüler oldu. Bu yıllarda burası hippilerin buluşma noktasıydı (özellikle Freak Street).

NEPAL TOP 20

NEPAL, TİBET, BHUTAN GEZİ YAZILARIMIZ


Nepal gezilerimiz
 
PRONTOTOUR AC Seyahat Acentesi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

ALTERNATİF GEZİLER
NEPAL GEZİ REHBERİ
NEPAL'DE HAVA
TAKVİM
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.75114.7702
Euro5.49305.5150
Site Haritası